Teatr Form Czarno-Białych "Plama"
Strona główna Działalność Galerie Kontakt Księga gości
Teatr-Akcje 2005
Rozgrywka
Teatr-Akcje na Północy
Wojna Form Czarno-Białych
Plakat
Strona główna > Działalność > Teatr-Akcje > Teatr-Akcje 2005
Teatr-Akcje 2005 - dwudniowa impreza jubileuszowa (10 rocznica istnienia grupy). Była pretekstem do spotkania i artystycznego działania młodych ludzi, mniej lub bardziej związanych z PLAMĄ. Zależało nam na ożywieniu szarych i w pewnym sensie niewykorzystanych przestrzeni miasta Suwałki. Wyszliśmy z żywą, w wielu momentach opartą na improwizacji, akcją do jego mieszkańców. Chcieliśmy udowodnić sobie i innym, że teatr w naszym mieście można uprawiać z powodzeniem również na ulicy. Jak się okazało później - zwłaszcza na ulicy. Teatr-Akcje niespodziewanie nabrały karnawałowego charakteru, stały się teatralnym świętem - festiwalem.

Rozgrywka
Teatr-Akcje rozpoczęły się od akcji teatralnej „Rozgrywka” na szachownicy w pasażu Grande-Synthe, w centrum miasta. Wzięło w niej udział 35 aktorów wcielających się w role niemych figur szachowych, ubranych w białe i czarne eleganckie stroje. Działanie oparte było na autentycznej rozgrywce szachowej między dwoma drużynami-partiami „Białych” i „Czarnych” w miejscu do tego doskonale przystosowanym. Plac gry, bowiem, zbudowany był z kostki brukowej tworzącej szachownicę. Czas nieprzypadkowy - przedwyborczy piątek (wybory parlamentarne). Na placu starły się ze sobą dwa obozy polityczne. Z ust przywódców zasiadających po przeciwnych stronach szachownicy padały „szachowe hasła wyborcze”. Gracze prowadzili ze sobą „dialog” oparty na wzajemnym oskarżaniu się i tak manipulowali pionkami i figurami szachowymi, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Grze nadawała tempo muzyka oparta na motywach cyrkowych. Istotny był sposób poruszania się i zachowanie samych pionków. Wulgarne i chamskie działania, ukazywały czarną stronę świata polityki. Trwająca kilkanaście minut rozgrywka była na bieżąco komentowana niczym mecz piłkarski. Zakończył ją tzw. wieczny szach, szczególny przypadek szachowego remisu, wymuszający powtarzanie tych samych ruchów przez obu graczy i spektakularna ucieczka politycznych postaci z zaśmieconego pola gry. „Rozgrywka” była kreacją zbiorową, zgromadziła około 200 widzów. Muzykę przygotował Piotr Bura, działania koordynował Krzysztof Dziemian.

Galeria
do góry


Teatr-Akcje na Północy
Następnego dnia akcja przeniosła się na bazar przy ulicy Świerkowej, w pobliże blokowiska Osiedla Północ w Suwałkach. W piękną jesienną sobotę na bazarze było chyba pół Suwałk - tak jak co tydzień, tyle, że tym razem między kupującymi przeciskali się : Supermen szukający swoich spodni; Porzucona Dziewczyna z Dzieckiem, poszukująca Czarującego Lubieżnika; trzyosobowa grupa handlująca kurczakami, pierzem oraz ptasią grypą; zawodząca Śpiewaczka z ruchomym oknem; dwie czarno-białe grupy osób, wolno poruszających się do tyłu; Motylek i Naukowiec na szczudłach goniący się nawzajem; kobieta i mężczyzna z walizkami, bardzo wolno idący ku sobie. Ponadto widzowie gromadzili się przy grajku-akordeoniście, w eksperymentalnym bazarowym kino-teatrze, obserwatorze na drabinie oraz młodej parze, która na stoisku przed wejściem do hali targowej handlowała jajkami Pegaza, rurami, flakonami i innymi czarno-białymi rekwizytami. W rolę komentatora wcielił się Jan Życzkowski, który przez bazarowy radiowęzeł, na bieżąco relacjonował działania aktorów. Akcja na bazarze była w dużej mierze improwizowana, powstała w procesie kreacji zbiorowej. Prace koordynował Krzysztof Rudowicz.

Galeria

Zobacz film z akcji na bazarze:
>
do góry


Wojna Form Czarno-Białych
Wieczorem tego samego dnia nad Zalewem Arkadia w Suwałkach zawrzało. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Nad brzegiem miejskiego zalewu oraz na wyspie, zebrały się siły dwóch armii - Białych i Czarnych. Uzbrojona po zęby we wszelakiego rodzaje bronie: ogniste kule i łańcuchy, pochodnie oraz płonšce liny, Czarna armia atakowała wyspę, na której znajdował się totem, czczony śpiewem i tańcem przez pokojowo nastawionych Białych. Na drewnianym, dwuskrzydłym pomoście, przy dźwięku bębnów, oddział Czarnych zaprezentował swoje siły i ruszył łodziami w stronę wyspy. Tam napotkał opór w postaci dwóch szczudlarzy plujšcych ogniem oraz kilkudziesięciu Białych żołnierzy używających do obrony płonących kijów, lin i pochodni. Szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Czarnych najeźdźców i spektakularnym spaleniem totemu. Swoje zwycięstwo Czarna armia uczciła pieśnią chwały, która niosła się po tafli suwalskiego zalewu. Widowisko plenerowe Wojna Form Czarno-Białych nad zalewem Arkadia w Suwałkach powstało w procesie kreacji zbiorowej. Prace koordynowały Agata Włodrczyk i Małgorzata Makowska. Opracowanie wokalne Anna Szafranowska-Orzeł. W realizacji przedsięwzięcia wzięło udział 46 tancerzy ognia.

Teatr-Akcje 2005 - Plakat
do góry