Teatr Form Czarno-Białych "Plama"
Strona główna Działalność Galerie Kontakt Księga gości
Projekty międzynarodowe
2007
2006
„Rola sztuki ulicznej w budowaniu demokracji”
„Ponad podziałami - Across boundaries”
2005
Projekt „Most Słońca”
2001
„Odwagi”
2000
„Komunikacja”
Strona główna > Działalność > Projekty międzynarodowe
2007

„Collective Creation Project - Projekt Kreacja zbiorowa”

Projekt czterostronnej, teatralnej wymiany młodzieży zrealizowanej na Suwalszczyźnie przez Teatr Form Czarno-Białych PLAMA (Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze) we współpracy z organizacjami i młodzieżowymi grupami artystycznymi z: Youth Centre z Alytusa (Litwa), Teatru Under the bridge ze Lwowa (Ukraina) oraz Teatru Fakel z Angarska (Rosja).

Tematem projektu był teatr transkulturowy czyli poszukiwanie wspólnego języka teatralnego ponad kulturowymi podziałami. Projekt trwał 2 tygodnie, wzięło w nim udział 47 osób, w tym 12 z Teatru Form Czarno-Białych Plama.

Projekt Collective Creation jest kontynuacją realizowanego w 2006 roku na Syberii projektu Ponad Podziałami - Across boundaries. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Programu Młodzież w Działaniu Komisji Europejskiej.

W ramach projektu odbyły się warsztaty prowadzone przez reprezentantów 4 krajów. Podczas warsztatów uczestnicy projektu - młodzi ludzie zainteresowani teatrem i działalnością artystyczną dzielili się z innymi swoimi umiejętnościami. Każdy nauczył się nowych elementów treningu aktorskiego, gier i zabaw. Dowiedzieliśmy się też dużo o sobie nawzajem, o naszych przyzwyczajeniach i kulturach. Uwieńczeniem działań projektu był wspólny spektakl, który powstawał w demokratycznym procesie kreacji zbiorowej i przy równym udziale wszystkich uczestników projektu. Osią spektaklu była szachowa rozgrywka, w której królowie, siłą próbowali podporządkować sobie i wykorzystywać do walki o władzę wszystkie inne postaci. Ostatecznie jednak miłość zwycięża rozmiękczając nawet królewskie zatwardziałe i żądne władzy serca.

Spotkanie w jednym miejscu i czasie młodych, artystycznie zorientowanych przedstawicieli 4 krajów, kultur i języków to mieszanka wybuchowa. Nasza na szczęście nie wybuchła. Rozstawaliśmy się bogatsi o kolejny spektakl, o kolejne doświadczenia i kolejnych przyjaciół...

Galeria

Strona projektu

Spektakl „Collective Creation Project” - Suwałki, 16 sierpnia 2007


Fragment warsztatów „Collective Creation Project” - Sidory, 06-18.08.2007




2006

„Rola sztuki ulicznej w budowaniu demokracji”

Projekt Pomarańczowej Alternatywy poświęcony roli sztuki ulicznej, jako narzędzia w aktywizowaniu społecznym obywateli. Działania projektu obejmowały dwudniową konferencję i warsztaty w Domu Polonii w Pułtusku a także konferencję i panel dykusyjny w Domu Polonii w Warszawie oraz happening na Placu Zamkowym z okazji Dnia Solidarności z Białorusią. W działaniach projektu Stowarzyszenia Pomarańczowa Alternatywa wzięli młodzi Białorusini, działacze kilku opozycyjnych organizacji z różnych miast Białorusi, studenci UW renegowani z białoruskich uczelni za działalność opozycyjną oraz 6 osób z Teatru Form Czarno-Białych PLAMA z Suwałk.

Galeria

Relacja TVP z happeningu



„Ponad podziałami - Across boundaries”

Projekt czterostronnej wymiany młodzieży zrealizowanej na Syberii przez Form Czarno-Białych PLAMA (Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach) we wspólpracy z organizacjami i młodzieżowymi grupami artystycznymi z Alytusa (Litwa), Lwowa (Ukraina), Angarsk (Rosja). Tematem projektu był teatr transkulturowy czyli poszukiwanie wspólnego języka teatralnego ponad wszelkimi podziałami. Projekt trwał 2 tygodnie (11 dni na wyspie Olchon na jeziorze Bajkał oraz 3 dni w Angarsku i Irkucku na Syberii), wzięło w nim udział 46 osób, w tym 10 z Teatru Form Czarno-Białych Plama. Projekt zosteł zrealizowany dzięki wsparciu Programu Młodzież Komisji Europejskiej

Członkowie teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk od dawna marzyli o egzotycznej teatralnej podróży. Wśród licznych miejsc, wymienianych w rozmowach często pojawiała się Syberia.

Krok po kroku przygotowaliśmy ideę projektu „Across boundaries”, do której udało nam się zapalić 3 młodzieżowe grupy teatralne: z Litwy, Ukrainy i Rosji. Nasz projekt dofinansował unijny Program Młodzież. Między sobą żartowaliśmy, że na projekt dostaliśmy i wydamy pieniądze, za które można by kupić duże i nowoczesne mieszkanie w Suwałkach. A przecież nikt z nas nie ma własnego kąta.

Idea teatru i spotkania ponad podziałami, w odległej i fascynującej Syberii była niezwykle prosta: jedziemy na drugi koniec świata (wyspa Olchon na Jeziorze Bajkał), poznajemy się nawzajem, prezentujemy innym swoje umiejętności i warsztat teatralny. Po wielostronnej wymianie doświadczeń przygotowujemy wspólny spektakl w czterech językach, z czterdziestoosobową obsadą. Prezentujemy go mieszkańcom Olchonu, jedziemy do Angarska - miasta zbudowanego 55 lat temu przez więźniów, w którym działa na co dzień Teatr „Fakil” - rosyjski partner naszego projektu, gdzie znajduje się pięć największych w Rosji więzień, prawie same blokowiska i jak przystało na wzorowy „gorod” ZSRR, żadnej cerkwi. Tam również prezentujemy nasz spektakl. No i tyle.

Co się udało? Poznać, przełamać stereotypy, doświadczyć, że wszyscy jesteśmy różni, ale równi. Stworzyć spektakl i przekonać Rosjan, że teatr plenerowy nie musi być cyrkiem, lecz może dotykać ważnych spraw i wzruszać widza. Przyjechaliśmy jako cztery grupy, a wyjeżdżaliśmy jako jedna.

Co pozostało? Wspomnienia, bezcenne doświadczenia, żal że granice i polityka dzielą ludzi i jest to bezsensowne. Wystarczy się spotkać a reszta dzieje się sama...

Galeria
Strona projektu



2005

Projekt „Most Słońca”

Teatralna wymiana młodzieży z Francji, Słowacji, Polski i Litwy, koordynowana przez grupy francuską i litewską. Tematem projektu było teatralne poszukiwanie wspólnych korzeni kultury europejskiej zawartych w narodowych i regionalnych baśniach, mitach, podaniach i legendach. Projekt dotowany był przez litewski i francuski Program Młodzież, trwał 4 tygodnie, na terenie Litwy, Polski, Słowacji, Francji. Brało w nim udział 47 osób, w tym 14 z Teatru Form Czarno-Białych Plama.

Galeria



2001

„Odwagi”

Projekt teatralny z grupą teatralną z Grande-Synthe we Francji zakończony spektaklem plenerowym „Odwagi” w reżyserii Mirosławy Krymskiej i Oliviera Sowiński. Wymiana polegała na warsztatach teatralnych i wspólnej pracy nad spektaklem w Suwałkach (7 dni) i Grande-Synthe (16 dni). Spektakl był prezentowany 11 razy w regionie północno-wschodniej Francji, w tym podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych MOUETTE RIEUSE 2001 w Dunkierce oraz podczas drugiej wizyty Francuzów w Suwałkach. Projekt dotowany był przez samorządy lokalne obu krajów. Grupa Teatru Form Czarno-Białych Plama liczyła 11, francuska 9 osób.

Galeria



2000 „Komunikacja”

Międzykulturowe warsztaty teatralne we współpracy z grupą teatralną ACT-e z Grande-Synthe we Francji. Zakończone spektaklem „Komunikacja” - kreacją zbiorową, w której wzięło udział 17 osób, w tym 11 z Teatru Form Czarno-Białych Plama. Działania wymiany miały miejsce w Suwałkach (10 dni) a następnie w Grande-Synthe (12 dni). Projekt dotowany był przez samorządy lokalne obu krajów.

Galeria